TEREZA

Vždycky jsem se těšila, až budu mámou. Viděla jsem v té roli velký smysl a nechtěla s ní příliš čekat. Nakonec jsem se opravdu stala mámou na dnešní dobu velmi brzy, ve 20 letech.

Příchod syna se stal významným milníkem. Změnil mě a otřásl vším, co jsem v životě považovala za jisté nebo vyřešené. Už samotný průběh porodu způsobil velký otřes mým dosavadním vnímáním.
První měsíce jsem žila ještě hodně ponořená ve svých iluzích, jak vše asi bude. Ale syn se začal brzy dost suverénně projevovat a mně se začal dostavovat pocit zklamání z toho, že najednou nic nezvládám. Tento pocit postupně přerostl v depresivní myšlenky a já procházela jedním z velmi krušných období mého života. Měla jsem přesně, co jsem chtěla, ale necítila jsem se vnitřně šťastná. Nepoznávala jsem samu sebe...

Ale myslím, že právě toto období bylo pro můj budoucí život velmi důležité.
Díky němu jsem si zase o mnoho víc začala vážit radostí každodenního života.
Díky němu jsem začala víc poslouchat samu sebe a žít autentičtěji.
Prožila (sebe)vědomé těhotenství, na které s láskou vzpomínám. Ve kterém už jsem věděla mnohem lépe, co asi je pro mě správné, co mi prospívá a co naopak ne. (Z tohoto rozpoložení vzešly i karty V očekávání). 

A možná jako určitá forma terapie mi pod rukama během druhého těhotenství začala vznikat i kniha, kterou jsem vždy doufala, že jednou budu umět napsat. Kniha, ve které je bez přikrášlování popsán příběh mého mateřství. Příběh o očekáváních, bolesti a taky hluboké radosti, vděčnosti a důvěře v život. Kniha Mámou naruby. Až bude kompletně připravená do světa, najdete ji k zakoupení zde a já se na ten okamžik moc těším!

V té knize jsem já v mnoha mých podobách. Ale pokud mám nějak shrnout, kým jsem teď... Asi bych řekla, že poslední dobou prostě jsem. Raduji se z drobností, bez výčitek prožívám i náročné emoce, protože k životu zkrátka taky patří. Děkuji za každý den. Snažím se víc brát, co mi život dává, s pokorou a míň mu diktovat, co bych chtěla. Je to vlastně dost obyčejný způsob života, ale jsem takto spokojená. Živá.